نوشته شده در 2 دیدگاه

اجزای موجود در اتاق کودک

اجزای موجود در اتاق کودک

در طراحی اتاق کودک وجود اجزا و وسایل قانون خاصی ندارد ولی مناسب تر است از وسایل چندکاربردی استفاده شود تا از شلوغی و ازدحام جلوگیری شده و راحتی و آسایش کودک نیز فراهم شود.
وجود اجزای چندکاربردی در کنار جذاب و مفرح بودن در رشد خلاقیت کودک نیز موثر است و ذهن کودک را با مفهوم بهره وری درگیر میکند.
حال به تشریح چند نمونه از اجزای رایج در اتاق خواب میپردازیم:
۱٫ جایی برای خوابیدن : یک تخت خواب ساده ولی در عین حال گرم و نرم و راحت که در آرامش خواب کودک خللی وارد نکند.
برای دختربچه ها بهتر است روی تشک تخت یک تشک پنبه ای انداخته شود و دختر را دربرگرفته و سطوح بدن را به نرمی پرکند.
۲٫ لوازم روشنایی : چراغ هایی با نور متعادل در طول شب مناسب است که میتوانید از نورهای محو شده و غیرمتمرکز استفاده کنید ولی از لوسترهای پر زرق و برق در اتاق کودکان اجتناب کنید. (اطلاعات بیشتر در مطلب لوازم روشنایی)
۳٫ ابزار زمان : حتی اگر کودک دل بندتان هنوز از ساعت سردرنمی آورد وجود ساعت یا هر ابزار خلاقانه ای که گذر زمان و روند زندگی را به اون نشان دهد در رشد او و تعیین سبک زندگی موثر است.
۴٫ وسیله ای برای در آغوش گرفتن : این وسیله می تواند یک پتوی نرم و گرم باشد که کودک را دربرمیگیرد و او می تواند آنرا در آغوش بگیرد یا یک عروسک نرم و پر شده از الیاف مناسب که پیچ و تاب داشته و به راحتی در آغوش کودک جا میگیرد.
مراقب باشید از عروسک هایی با الیاف پخش شونده و مضر استفاده نشود زیرا برای سیستم تنفس کودک بسیار آسیب زننده بوده و خطرات جبران ناپذیری دارد.
سعی کنید پتو، عروسک شب و یا هرچیزی که پرز داشته و در معرض ارتباط مستقیم با کودک است بصورت مداوم شسته شود.
۵٫ کتاب : کتاب ذهن کودک را تغذیه میکند و تصورات او را گسترش می دهد اگر کودک شما از سنین پایین شروع به کتاب خوانی کند در بزرگسالی این عادت را به همراه خواهد داشت و قوه تخیل او قوی می شود.

   قصه گوی برای کودکان را دست ندید کلیک کنید

۶٫ یک المان دست ساز : چیزی که شما و کودکتان با همکاری هم ساخته اید و همه اوقات او را به یاد خانواده می اندازد.توجه داشته باشید شما برای خلق یک اثر هنری تلاش نمیکنید پس درک خود از زیبایی را کنار بگذارید و با توجه به ذهنیات کودکتان این المان را بسازید
۷٫ لوازم کنجکاوکننده کودک : ابزاری که از محیط بیرون، طبیعت، کار یا هرچیزی برای کودک شما دغدغه بیافریند چیزی که او را کنجکاو کند و راه های رسیدن به جواب را با خلاقیت بدست آورد.
۸٫ هر شی باعث افتخار : در بخشی از اتاق هر چیزی که سبب افتخار و به نمایش گذاشتن توانمندی های کودکتان می شود قرار دهید که می تواند شامل تقدیرنامه موفقیت تحصیلی او بوده و یا حتی کاج چوبی دست ساز او باشد.


۹٫ لوازم رنگارنگ : اگر به فضاهایی با رنگ خنثی علاقمندید مدنظر داشته باشید زندگی کودکان رنگارنگ است و حداقل بخشهای رنگی در اتاق خواب آنها قرار دهید.
۱۰٫ احترام به سلیقه کودک : اجازه بدهید بخش هایی از اتاق را خود کودک انتخاب کند با او همراه شوید و او را راهنمایی کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «اجزای موجود در اتاق کودک»

  1. […] جذاب اجزای اتاق کودک رو از دست ندید کلیک […]

  2. […] و علایق کودکان و رعایت اصول کلی در طراحی دکوراسیون اتاق کودک نکته قابل توجهی است چنانکه در این محیط فرایند رشد جسمی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *