استفاده از رنگ‌ها در اتاق کودک

رنگ اتاق کودک

زنگ اتاق تاثیر بسیاز زیادی بر شخصیت کودک گذاشته و می تواند باعث تقویت رشد و بالا رفتن اعتماد به نفس او شود.در این مقاله به بررسی بهترین رنگ اتاق برای کودک از نظر روانشناسی می پردازیم

 

استفاده از رنگ های گرم

رنگ های گرم باعث بالا رفتن انرژی کودک شده و به تقویت ذهن او کمک می کند و فضای جذاب و پر حرارتی را برای کودک به ارمغان می آورد.اما این رنگ ها برای کودکان پر انرژی مناسب نیستند و علاوه بر آن آرامش خواب آن ها را بر هم می زند.در زیر با تعدادی از رنگ های گرم و تاثیر آن بر روی کودک آشنا خواهیم شد

رنگ نارنجی در اتاق کودک

جذاب , پرحرارت و راحت ویژگی هایی هستند که این رنگ به اتاق کودک منتقل می کند.از این رنگ  می توانید در بخشی از قسمت های اتاق استفاده کنید اما اگر در همه اتاق از این رنگ استفاده شود مخصوصا اگر آن رنگ نارنجی پر رنگ هم باشد باعث بر هم خوردن آرامش کودک شما می شود.

 

 

رنگ زرد در اتاق کودک

این رنگ یکی از رنگ های انرژی زا و زیبا می باشد که روح تازه ای به اتاق می بخشد.رنگی که نماد شادی و نشاط می باشد.استفاده از رنگ زرد پر رنگ باعث افزایش تمرکز و زرد کم رنگ باعث تقویت حافظه می شود.

 

رنگ قرمز در اتاق کودک

تا جایی که امکان دارد از رنگ قرمز برای اتاق کودک استفاده نکنید زیرا این رنگ نشان دهنده خشونت می باشد و باعث از بین رفتن تمرکز کودک و سر درد نیز می شود. البته زمانی این اتفاق می افتد که از رنگ قرمز بسیار زیاد در اتاق استفاده شود.اگر بتوانید به درستی از رنگ قرمز در اتاق خواب کودک استفاده کنید علاوه یر زیباتر شدن اتاق انرژی زیادی نیز به کودک منتقل می شود.

رنگ صورتی در اتاق کودک

همه رنگ صورتی را رنگی دخترانه و مختص دختران می دانند.صورتی یک رنگ آرامش بخش می باشد که به خوبی با احساسات لطیف دختران ترکیب می شود.لازم به ذکر است که استفاده درست و مناسب از رنگ صورتی آرامش بخش بوده و اگر در استفاده از این رنگ زیاده روی شود باعث ناراحتی و اضطراب در کودک می شود.پس از این که تمام اتاق کودک را به رنگ صورتی دربیاورید پرهیز کنید.

 

استفاده از رنگ های سرد

از نظر روانشناسی رنگ های سرد دقیقا مقابل رنگ های گرم قرار می گیرند. رنگ های سرد علاوه بر این که باعث آرامش بخش شدن اتاق می شود فضای اتاق را هم بزرگتر و راحت تر نشان می دهد.البته در استفاده از رنگ های سرد نیز نباید زیاده روی کرد زیرا استفاده بیش از حد رنگ های سرد در اتاق سبب می شود که اتاق دلگیر و غمگین نشان دهد.

رنگ آبی در اتاق کودک

رنگ آبی دقیقا مقابل رنگ قرمز قرار می گیرد.رنگی که در عین جذابیت آرامش بخش نیز می باشد.این رنگ سبب کاهش استرس و فشار خون نیز می شود.با این که استفاده از این رنگ فضای زیبایی در اتاق بوجود می آورد اما باید به این نکته توجه کرد که اسفاده زیاد از رنگ آبی یا ترکیب آن با بعضی رنگ ها مانند آبی-طوسی سبب دلگیر شدن اتاق می شود

رنگ سبز در اتاق کودک

رنگ سبز که همرنگ طبیعت نیز می باشد باعث افزایش سلامتی و آرامش کودک در اتاق می شود.این رنگ تمرکز کودک را افزایش داده و توانایی ذهنی کودک را نیز به طور شگفت انگیزی تقویت می کند.به همین خاطر طبق گفته روانشناسان یکی از مناسب ترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک که باعث افزایش مطالعه و درس خواندن در کودک می شود رنگ سبز می باشد.

رنگ بنفش در اتاق کودک

بنفش از جمله رنگ های شیک و لوکس در اتاق کودک به حساب می آید.استفاده ملایم از رنگ بنفش همانند رنگ آبی اثر آرامش بخشی روی کودک میگذارد.

رنگ سفید در اتاق کودک

رنگ سفید به دلیل سادگی و زیبایی خاص خودش محبوبیت زیادی بین ایرانیان پیدا کرده است به همین دلیل یکی از رنگ هایی که می توانید اتاق کودک خود را با آن زیبا کنید رنگ سفید می باشد.

رنگ طوسی در اتاق کودک

اگر چه از رنگ طوسی به عنوان رنگی غمگین و دلگیر یاد می شود اما استفاده از این رنگ می تواند سایر احساسات کودک را شکوفا کند.برای از بین بردن یک نواختی و غمگینی این رنگ می توانید رنگ طوسی را با دیگر رنگ های گرم ترکیب کنید تا تاثیر فوق العاده ای بر اتاق کودک شما بگذارد

رنگ قهوه ای در اتاق کودک

یکی دیگر از رنگ هایی که می توان از آن در اتاق خواب کودک استفاده کنید رنگ قهوه ای می باشد.البته برای جلوگیری از یکدست شدن اتاق با رنگ قهوه ای می توانید این رنگ را با دیگر رنگ های روشن ترکیب کنید

  •   نوشته شده توسط :  
  •   دسته مطلب :   مقالات
  •   تاریخ انتشار :  ۱۳۹۸/۰۷/۰۳